Vintapparegatan 2
I ett av de vackraste husen i Ödåkra finner vi sekelskiftets vackra stil med fantastiska ytor och ett poolområde med jacuzzi i trädgården. På tomten finner vi även en stor biluppställningsplats med plats för säkert 10 bilar.
Pågående järnvägsarbete skapar en ny miljö i och runt stationsområdet. Järnvägsöverfart samt bommar försvinner helt och trafiken kommer att ledas om.
På husets rymliga kvadratmeter får hela familjen plats med 4 sovrum och underbara sociala ytor. Huset har flera eldstäder med bland annat en kakelugn som står som en stolt pelare i mitten av vardagsrummet. Alla vackra pardörrar och stuckaturer är bevarade och är en underbar detalj till detta minst sagt fina hus.
Uppe i tornrummet finner vi ett magiskt sovrum som är alldeles unikt och måste upplevas.
Under sommarens varma dagar önskar man att man kunde få spendera tiden på detta poolområde samt med tillhörande jacuzzi.
I närheten ligger populära Spritfabriken, skola och förskola finns runt om knuten och pendlingsmöjligheterna med både buss och tåg kan knappast bli bättre.
Entréplan
ENTRÉ med dubbeldörrar och klinkergolv. Infälld belysning i tak.
HALL med klinkergolv, stuckatur i tak och trappa upp till ovanplan.
GÄSTTOALETT med kakel och klinker. Wc och handfat.
VARDAGSRUM med fiksbensparkett och takstuckaturer. Fungerande kakelugn.
BIBLIOTEKET med fiskbensparkett och kakelugn (ej fungerande). Takstuckaturer.
KÖK från 2005 i ljust träslag. Klinkergolv och infälld belysning i tak. Maskinell utrustning: Glashäll, fläktkåpa, 2 st varmluftsugnar, Kyl/frys med "side by side" ismaskin. Integrerad diskmaskin.
TVÄTTSTUGA med kakel och klinker och golvvärme. Tvättmaskin och torktumlare. Vask och linneskåp. Tvättmaskin och torktumlare från 2020.
SPAAVDELNING med dusch och stor bastu. Kakel och klinker med delvis golvvärme. Infällda högtalare. Utgång till trädgård till utomhus SPA och pool och en stor markis som skyddar för solens strålar .
MATSAL med klinkergolv och infälld belysning. Bevarad öppen spis och gjutjärnsspis. Utgång till biluppställningsplats.
Ovanvåning
HALL med parkettgolv och trappa upp till tornrum.
ALLRUM med parkettgolv. Kamin i fungerande skick. Infälld belysning och utgång till balkong. Hemmabio med inbygga surround högtalare.
SOVRUM 1 med parkettgolv.
BADRUM med kakel och klinker. Jacuzzi och separat dusch. Dubbelhandfat och infälld belysning.
SOVRUM 2 med parkettgolv.
SOVRUM 3 med parkettgolv och skjutdörrsgarderober. Utgång till balkong.
Tornrum
Tornrum med parkettgolv och glasgolv.